Atrakcje regionu

Bystra położona jest w górskiej dolinie, wśród kwietnych łąk i zielonych lasów bukowo-świerkowych. Wkomponowana jest w naturalny zwornik pomiędzy Policą, Okrąglicą, Urwanicą, Narożem, Cuplem a Łysą Górą. Stąd można zawędrować w dzikie zakątki Pasma Policy, Babią Górę, Orawę czy Pasmo Podhalańskie. Wędrówka z plecakiem stanie się prawdziwą przyjemnością :) Na mniej wytrawnych turystów czeka sieć leśnych i polnych ścieżek.

Warto zwiedzić:

Przełęcz Zubrzycka
Na pograniczu Sidziny i Zubrzycy - tędy przebiega główny europejski dział wodny oddzielający zlewiska Bałtyku i Morza Czarnego.

Psia Dolina - podbeskidzka dolina,
Pośród lasów świerkowo-sosnowych z drewnianą wiatą i placem ogniskowym. Dlaczego psia? Po rozbiorach Polski lasy królewskie zagarnęli Habsburgowie i sprowadzili ludzi z terenów dzisiejszej Austrii, osadzając ich w tej dolinie. Mieszkańcy Sidziny nie mogli się z nimi porozumieć, a ostry język niemiecki porównali do psiego szczekania - stąd nazwa Psia Dolina. Do dzisiaj są tam ślady dawnego osadnictwa w postaci fundamentów domów i zdziczałych drzew

Hala Malinowa - polana (800 m n.p.m.)
Położona w głównym grzbiecie Pasma Policy. Na Przełęczy Malinowe w 1967 r. odsłonięty został kamienny obelisk poświęcony walkom partyzanckim oraz wybudowano w 1983 roku kapliczkę zwaną dzisiaj kapliczką Matki Boskiej AK-owskiej.

Łysa Góra
Jest tu dawny, nieczynny kamieniołom, gdzie jest możliwość uprawiania wspinaczki skałkowej.

Babia Góra
(1725 m n.p.m.) zwana "Królową Beskidów", najwyższa góra w Beskidach, z klimatem alpejskim i charakterystyczną roślinnością. Stojąc na jej szczycie można podziwiać jedną z najwspanialszych w Polsce panoram górskich na Tatry, Podhale, Beskid Żywiecki, Mały Makowski oraz Śląski. Dosyć często turyści wyprawiają się nocą, szlakiem na Babią Górę, aby podziwiać.

Hala Krupowa
To duża polana w głównym grzbiecie Pasma Policy, między Okrąglicą (1239 m n.p.m.) a Policą (1369 m n.p.m.)

Polica
Najwyższy szczyt Pasma Polic (1369 m n.p.m.). Pod szczytem Policy, w dniu 2 kwietnia 1969 r. w katastrofie lotniczej zginął światowej sławy językoznawca, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Zenon Klemensiewicz. W masywie Policy będącej granicą zlewisk Morza Czarnego i Bałtyckiego, na jej północnych stokach, utworzono w 1972 roku leśno-krajobrazowy rezerwat przyrody im. prof. Z. Klemensiewicza, gdzie chronione są naturalne bory świerkowe górnego regla.

Pobliskie miejsowości warte odwiedzenia:

Wadowice:
Miasto rodzinne papieża Jana Pawła II.

Kalwaria Zebrzydowska:
Znane miejsce pielgrzymek religijnych.

Sucha Beskidzka:
Jest tu renesansowy zamek z 16 wieku, zwany Małym Wawelem, wraz z otaczającym go parkiem. Jest też stara, z połowy XVIII wieku, drewniana Karczma Rzym, w której, jak głosi legenda, Mistrz Twardowski okpił diabła.

Rabka Zdrój:
Miasteczko uzdrowiskowe, gdzie znajdują się ośrodki specjalizujące się w leczeniu szczególnie chorób układu oddechowego u dzieci.

Chochołów
Wieś zabudowana regionalnym drewnianym budownictwem oraz interesujący kościół zbudowany z kamienia dzięki inicjatywie ks. W. Blaszyńskiego.

Zakopane
Miasto u podnóża gór zwane ze względu na ogromną popularność turystyczną stolicą Tatr.

Wysoka k/Jordanowa
Wieś wsławiona bohaterską obroną przed okupantem w pierwszych dniach września 1939 r. - jest tu cmentarz polskich żołnierzy. We wsi znajduje się też ciekawy zabytek - renesansowy, obronny dwór.

Tereny przyległe do gminy są również atrakcyjne dla rowerzystów i narciarzy. Do uprawiania wędrownej turystyki narciarskiej nadaje się większość pieszych szlaków turystycznych.

Dla miłośników turystyki rowerowej zostały oddane trasy na tzw. Bursztynowym Szlaku o łącznej długości ok. 33 km. Prowadzą one po najbardziej atrakcyjnych miejscach gminy.